W związku małżeńskim mogą pojawić się problemy prowadzące do poważnego kryzysu. W efekcie może dojść do zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego, co stwarza możliwość podjęcia decyzji o separacji. Możemy mówić o separacji sądowej i faktycznej.

Wydaje się, że to znacznie mniej drastyczny krok niż rozwód, w końcu nie skutkuje rozwiązaniem związku małżeńskiego. Wątpliwości pojawiają się, gdy zastanawiamy się nad kwestią dziedziczenia przez małżonków w separacji. Czy coś się zmienia?

Czy separacja orzeczona przez sąd zmienia dziedziczenie?

Sądowe orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Co to oznacza w kontekście dziedziczenia? Małżonkowie pozostający w  separacji sądowej mogą dziedziczyć po sobie tylko na podstawie testamentu. Nie ma tutaj mowy o dziedziczeniu ustawowym.

Czy separacja wpływa na wcześniej sporządzony testament?

Separacja nie oddziaływuje na dziedziczenie na podstawie testamentu zmarłego małżonka. 

Co jeśli jeden z małżonków wystąpił o orzeczenie separacji, ale zmarł przed rozstrzygnięciem sądu?

Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie separacji z winy tego małżonka, a żądanie było uzasadnione. 

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. 

Kto może żądać wyłączenia małżonka od dziedziczenia?

Wyłączenia małżonka od dziedziczenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. 

W jakim terminie należy wytoczyć powództwo?

Termin do wytoczenia powództwa o wydziedziczenie małżonka wynosi sześć miesięcy, licząc od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku (czyli o śmierci spadkodawcy), nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

Czy separacja faktyczna wpływa na dziedziczenie?

Separacja faktyczna to sytuacja, gdy małżonkowie przez żyją w rozłączeniu, ale nie uregulowali tego w żaden sposób prawnie. 

Taka separacja nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie małżonków po sobie, więc mogą zostać powołani do spadku po zmarłym małżonku również z ustawy.

Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać.