Zdarza się, że dziedziczenie spadku przez małoletnie dziecko nie jest dla niego zbyt korzystne. Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego okazuje się czasami najlepszym rozwiązaniem w obliczu obciążeń związanych z dziedziczeniem długów czy też innych zobowiązań. 

Kto może odrzucić spadek w imieniu dziecka?

W imieniu małoletniego dziecka spadek mogą odrzucić jego rodzice lub opiekunowie prawni.

Należy pamietać, że odrzucenie spadku stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka. To oznacza, że co do zasady do podjęcia takiej decyzji wymagana jest zgoda sądu rodzinnego.

Jaki jest termin na odrzucenie spadku?

Tak jak w przypadku osób pełnoletnich – termin na odrzucenie spadku wynosi 6 miesięcy od daty dowiedzenia się o powołaniu do spadku.

Przykładowo, gdyby rodzice w pierwszej kolejności jako spadkobiercy odrzucili spadek, termin dla złożenia oświadczenia w imieniu małoletniego dziecka rozpocznie bieg w dniu odrzucenia spadku przez rodzica. 

Kiedy zezwolenie sądu nie jest wymagane?

Zgoda Sądu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka nie jest wymagana jeżeli zostaną spełnione następujące warunki: 

  • dziecko zostaje powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica;
  • oboje rodzice, którym w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, są zgodni co do tego, że spadek w imieniu dziecka należy odrzucić;
  • pozostali zstępni (m.in. dzieci, wnuki) rodzica, który odrzucił spadek, także odrzucają spadek po tym spadkodawcy (czyli już złożyli oświadczenie o odrzuceniu spadku lub składają je jednocześnie z rodzicem, który chce odrzucić spadek w imieniu dziecka – wspólnie przed sądem spadku albo przed notariuszem).

Gdzie złożyć wniosek w celu uzyskania zgody na odrzucenie spadku?

Wniosek należy złożyć do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich sądu właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka.

Jeśli w toku jest już sprawa o stwierdzenie nabycia spadku wniosek składamy do sądu spadku, czyli do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, do sądu miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

Czym kieruje się Sąd decydując o wyrażeniu zgody?

We wniosku należy uzasadnić, że odrzucenie spadku jest umotywowane dobrem i interesem dziecka. W praktyce z reguły wskazuje się, że długi przewyższają wartość spadku lub stanowią jego zdecydowaną większość.

Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać.