Kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, a najdłużej 2 lata. Art. 83 Kodeksu karnego umożliwia skrócenie okresu wykonywania tej kary.
Przesłanki skrócenia kary ograniczenia wolności
Stosowanie instytucji skrócenia kary ograniczenia wolności jest fakultatywne, a więc sąd po spełnieniu określonych przesłanek może zwolnić skazanego z reszty kary, uznając ją za wykonaną.
Przesłanki, które muszą być spełnione łącznie:
- odbycie przynajmniej połowy orzeczonej kary;
- przestrzeganie porządku prawnego (stosowanie się do powszechnie obowiązujących regulacji prawnych);
- wykonanie nałożonych obowiązków, orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku (nie ma znaczenia czy skazany uchylał się od wykonania orzeczony obowiązków i środków, jeżeli koniec końców zostały wykonane).
Moment rozpoczęcia odbywa kary ograniczenia wolności
Jest to istotna kwestia dla pierwszej z wyżej wymienionych przesłanek – odbycia przynajmniej połowy orzeczonej kary.
Zgodnie z art. 57 Kodeksu karnego wykonawczego rozpoczęcie wykonywania kary w formie pracy na cele społeczne następuje w dniu, w którym skazany przystąpił do wykonywania wskazanej pracy, a rozpoczęcie odbywania kary w formie potrąceń części wynagrodzenia za pracę następuje w pierwszym dniu okresu, w którym dokonuje się takiego potrącenia.
Zwolnienie skazanego z reszty kary do wykonania
O zwolnieniu z reszty kary orzeka sąd wykonujący karę, na wniosek skazanego, jego obrońcy lub zawodowego kuratora sądowego.