Rozwód kojarzy nam się z długim, żmudnym, przeciągającym się procesem. Czy wbrew takiemu przekonaniu możliwy jest na pierwszej rozprawie?
Kiedy możliwy jest rozwód na pierwszej rozprawie?
Rozwód na pierwszej rozprawie jest możliwy, ale rzecz jasna są pewne warunki.
Podstawowa sprawa to porozumienie dotyczące wszystkich istotnych kwestii np. winy za rozpad małżeństwa czy też co do spraw związanych ze wspólnymi dziećmi. Małżonkowie muszą się wykazać zdolnością do negocjacji i współpracy.
W jakich sprawach trzeba osiągnąć porozumienie przed rozwodem?
Oczywiście pierwszorzędną sprawą jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Bez tego nie ma mowy o rozwodzie.
Ponadto, poniżej przykładowe, podstawowe sprawy, co do których małżonkowie powinni dojść do konsensusu:
- Brak orzekania o winie – ułatwia to znacznie postępowanie dowodowe, jako iż sąd nie musi badać, kto jest odpowiedzialny za rozpad pożycia małżeńskiego. Zdarza się, że również w przypadku wystąpienia o rozwód z orzeczeniem o winie sprawa zakończy się po pierwszej rozprawie, ale małżonek, który zostanie obarczony winą musi się z tym zgadzać i wskazać to w odpowiedzi na pozew, co jest rzadką sytuacją.
- Porozumienie co do spraw związanych ze wspólnymi dziećmi – jeśli w małżeństwie pojawiły się wspólne małoletnie dzieci, należy uzgodnić wszystkie kwestii związane z władzą rodzicielską, miejscem ich zamieszkania, kontaktami oraz z alimentami. Uprzednio przygotowane porozumienie rodzicielskie znacznie ułatwi sprawę. Tzw. rodzicielski plan wychowawczy to doskonałe rozwiazanie. Warto mieć na uwadze, że Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, tylko jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
- Sytuacja finansowa i majątkowa – zgoda na podział majątku wspólnego oraz ustalenie kwestii alimentacyjnych to kolejne ważne elementy. Jeśli strony są zgodne co do tych kwestii i wszystko jest jasno określone w dokumentach, szanse na szybkie zakończenie rozwodu są większe.
Dokumentacja rozwodowa musi być kompletna, ponieważ wystąpienie braków formalnych proces ulegnie wydłużeniu.
Co jeśli pojawia się problem z osiągnięciem porozumienia między małżonkami?
W razie wystąpienia trudności w osiągnięciu kompromisu można rozważyć pomoc mediatora. W trakcie posiedzeń mediacyjnych strony mogą dochodzić do porozumienia także przy wsparciu swoich pełnomocników. Finalnym elementem mediacji jest ugoda, która następnie kierowana jest do sądu.
Kiedy rozwód na pierwszej rozprawie jest niemożliwy?
Jeżeli Sąd uzna, że rozwiązanie związku małżeńskiego zagraża dobru dziecka, nie orzeknie rozwodu. To małżonkowie muszą zadbać o to, żeby Sąd był w pełni przekonany o braku takowego ryzyka.
Oznacza to, że najlepiej powołać na świadka osobę bliską, która potwierdzi, że dobro dziecka nie jest w żaden sposób zagrożone.
Czy rozwód na pierwszej rozprawie naprawdę jest ekspresowy?
Niestety, należy zaznaczyć, że od momentu złożenia pozwu rozwodowego do uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie, nawet udzielonego na pierwszej rozprawie nie minie miesiąc, a kilka miesięcy.
Mimo wszystko, to zdecydowanie szybsze rozwiązanie aniżeli kilka rozpraw z kilkumiesięcznymi przerwami pomiędzy. Bardziej ekspresowej opcji najzwyczajniej w świecie nie znajdziemy.
Czy pomimo osiągnięcia pełnego porozumienia Sąd może nie udzielić rozwodu na pierwszej rozprawie?
Nie zapominajmy, że ostateczna decyzja co do udzielenia rozwodu leży w kompetencji Sądu. Czasami wobec wystąpienia pewnych wątpliwości co do zasadności orzeczenia rozwodu, Sąd zarządza kolejną rozprawę.
Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać.