Testament notarialny uznawany jest za najbezpieczniejszą formę wyrażenia ostatniej woli. Wydaje się być niepodważalnym dokumentem, jednak wbrew pozorom istnieją sytuacje, w których można go podważyć. Kiedy i w jakich okolicznościach jest to możliwe?
Czy można podważyć testament notarialny?
Możliwość podważenia testamentu notarialnego znajduje potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego z 25 czerwca 1985 roku (III CRN 181/85):
„Okoliczność, że testament został sporządzony w formie aktu notarialnego, nie stoi na przeszkodzie udowadnianiu jego nieważności, przewidzianej w przepisie art.945 kc”.
Kiedy testament notarialny może zostać podważony?
Najczęściej podstawą kwestionowania ważności testamentu są tzw. wady oświadczenia woli.
Testament może zostać uznany za nieważny, jeżeli:
- Został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli np. z powodu choroby psychicznej, nadużycia alkoholu, zażycia narkotyków, przedawkowania lekarstw lub wysokiej gorączki);
- Testator działał pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem nie sporządziłby testamentu tej treści (np. pozostawał w błędnym przekonaniu co do tożsamości spadkobierców);
- Został sporządzony pod wpływem groźby, która istnieje, gdy pewna osoba deklaruje spadkodawcy zamiar spowodowania negatywnych dla niego konsekwencji w celu wywołania poczucia stanu zagrożenia, który ma skłonić spadkodawcę do złożenia oświadczenia ostatniej woli o konkretnej treści. Groźba nie musi być poważna ani uzasadniona, ale musi być wywołana działaniem innej osoby.
Jak podważyć testament notarialny?
Testament możemy podważyć jedynie w sądzie. Należy wytoczyć powództwo o stwierdzenie nieważności testamentu.
Konieczne będzie przedstawienie dowodów na poparcie swoich twierdzeń, np. zeznania świadków czy opinia biegłego (np. z zakresu psychiatrii).
Czy podważenie testamentu jest ograniczone terminem?
Na przyczyny nieważności testamentu dotyczące wad oświadczenia woli nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.
“Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać!”