Na czym polega zatarcie skazania? Kiedy jest możliwe? Czy zawsze trzeba złożyć odpowiedni wniosek? Czy zawsze można pozbyć się tzw. łatki przestępcy? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo poniżej.
Na czym polega zatarcie skazania?
Zatarcie skazania stanowi instytucję prawa karnego, która polega na tym, że osoba skazana za przestępstwo, po upływie określonego czasu, jest traktowana jak osoba niekarana, czyli skazanie uważa się za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego.
Wyciąg z KRK będzie zawierał adnotację „nie figuruje”.
Czy do zatarcia skazania zawsze trzeba złożyć wniosek?
Do zatarcia skazania może dojść zarówno z mocy prawa jak i wyjątkowo na wniosek.
Co oznacza zatarcie skazania z mocy prawa?
O zatarciu skazania z mocy prawa mówimy, gdy skazanie jest automatycznie „kasowane” po upływie pewnego czasu. Nie wymaga składania wniosku ani podjęcia decyzji przez sąd.
Jakie warunki trzeba spełnić do zatarcia skazania z mocy prawa?
Do zatarcia skazania z mocy prawa wymagane jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:
- Wykonanie, darowanie kary albo przedawnienie jej wykonania;
- Upływ określonego ustawowo czasu, który liczymy od spełnienia przesłanki wyżej.
Kiedy dochodzi do zatarcia skazania z mocy prawa?
- W razie skazania sprawcy przestępstwa na karę pozbawienia wolności zatarcie skazania następuje z upływem 10 lat od jej wykonania, darowania albo o przedawnienia jej wykonania;
- W przypadku skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania;
- W sytuacji skazania na karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z upływem 3 lat od jej wykonania darowania albo od przedawnienia jej wykonania;
- W razie skazania na karę grzywny zatarcie skazania następuje z upływem jednego roku od jej wykonania albo od przedawnienia jej wykonania.
- W przypadku, gdy sąd orzeknie o odstąpieniu od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.
Co z zatarciem skazania jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny?
Jeśli sąd orzekł środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania.
Zatarcie skazania nie może nastąpić również w przypadku braku wykonania środka zabezpieczającego.
W skrócie, może minąć wymagany termin, ale przed wykonaniem orzeczenia sądu nie ma mowy o zatarciu skazania.
Czy zatarcie skazania może nastąpić wcześniej?
Wyjątkowo sąd może wcześniej zarządzić zatarcie skazania, na wniosek złożony po upływie 5 lat, gdy skazany przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.
Co z zatarciem przy zbiegu skazań?
Jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.
Czy zatarcie skazanie zawsze jest możliwe?
Nie do wszystkich przestępstw instytucja zatarcia skazania znajduje zastosowanie.
Nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.
Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać.