21 czerwca 2023 roku Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów Sądu Najwyższego (III CZP 94/22) podjął kluczową uchwałę w kwestii możliwości zasiedzenia nieruchomości leśnej stanowiącej Las Państwowy. 

Rozbieżności w orzecznictwie

Sąd Najwyższy rozpoznając skargę kasacyjną w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia, przekazał do rozstrzygnięcia składowi 7 sędziów Sądu Najwyższego zagadnienie prawne, ponieważ w dotychczasowym orzecznictwie istniały rozbieżności w tej materii.  

“Czy art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1235) wyłącza możliwość nabycia przez zasiedzenie nieruchomości stanowiącej las państwowy w rozumieniu art. 1 pkt 3 tej ustawy?”

Czy można zasiedzieć las państwowy?

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która otrzymała następujące brzmienie:

„Artykuł 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju nie wyłącza zasiedzenia nieruchomości stanowiącej las państwowy”.

Wskazana uchwała ma moc zasady prawnej, więc wiąże wszystkie składy orzekające Sądu Najwyższego co do wykładni przepisu, którego dotyczy.

Reasumując, po spełnieniu odpowiednich przesłanek, określonych w Kodeksie cywilnym możliwe jest nabycie własności nieruchomości stanowiącej las państwowy w drodze zasiedzenia.

Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać!