O kosztach rozwodu oraz o możliwym zwolnieniu z nich, pisałem wcześniej na blogu, w tym artykule. Dzisiaj zastanowimy się, kto ponosi koszty rozwodu?
Najprościej odpowiedzieć, że koszty procesu w tym koszty zastępstwa procesowego ponosi strona przegrywająca. W sprawie rozwodowej możliwe są jednak trzy rozstrzygnięcia:
- rozwód wyłącznej winy jednej ze stron – wówczas koszty rozwodu ponosi strona przegrywająca;
- rozwód z zaniechaniem orzekania o winie – najczęściej koszty się znoszą wzajemnie;
- rozwód z orzeczeniem winy obu stron – traktuje się strony tak jakby wygrały proces po połowie
Dajmy przykład:
Rozwód z wyłącznej winy:
Strona przegrywająca pokrywa koszty procesu, na które składają się m.in. opłata stała w wysokości 600 zł, opłata skarbowa od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł, koszty wynagrodzenia kuratora za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, koszty opinii OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów – dawniej Rodzinnego Ośrodka Konsultacyjno-Diagnostycznego (RODK) oraz inne wydatki.
Rozwód bez orzekania o winie:
Pozwana zwraca połowę wpisu, czyli po uprawomocnieniu się orzeczenia zwraca 300 zł
Osoba, która zechce być reprezentowana przez adwokata, musi dodatkowo liczyć się z tym, że za oferowane usługi pełnomocnik pobiera honorarium w umówionej kwocie.
W uzasadnionych przypadkach wynagrodzenie pełnomocnika ustanowionego z wyboru może zostać rozłożone raty.
10.11.2019 r., adwokat Łukasz Mikulski
Tel. 531-926-926
Kancelaria Adwokacka adw. Łukasza Mikulskiego świadczy usługi m.in. w zakresie prawa rodzinnego (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem oraz inne).