Do uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia w sporze w postępowaniu przed Sądem konieczne jest przedstawienie dowodów, które rozwieją wątpliwości co do faktów spornych.

Rodzaje dowodów w postępowaniu cywilnym są różne, a jednych z nich jest opinia biegłego, przeprowadzana gdy w sprawie występuje potrzeba uzyskania wiadomości specjalnych.

O powołaniu biegłego sądowego do sporządzenia opinii w konkretnej sprawie decyduje Sąd wydając postanowienie dowodowe.

Co w takim razie z opinią prywatną, zleconą przez jedną ze stron postępowania? Czy może stanowić dowód w postępowaniu?

Opinia prywatna 

Na poparcie swoich twierdzeń strony postępowania przedstawiają rozmaite dowody, w tym opinie wydane na ich własne zlecenie. Co ciekawe, czasami czynność tą wykonuje osoba figurująca na liście biegłych sądowych.

Opinią prywatną można nazwać każde oświadczenie sprowadzające się do prezentacji wiadomości specjalnych, które nie pochodzą od biegłego sądowego. 

Skoro taka opinia nie zostaje sporządzona na zlecenie organu procesowego, nie można jej zrównać z opinią biegłego uregulowaną w k.p.c., albowiem to podstawowy wymóg zawarty w ustawie. Może być traktowana tylko jako dokument prywatny.

Potwierdzenie tego stwierdzenia znajdziemy w orzecznictwie i literaturze. Przyjęty został pogląd, zgodnie z którym opinie prywatne nie stanowią dowodu zastępującego opinię biegłego sądowego wykonywaną na zlecenie sądu lub organu procesowego

Praktyka sądowa

W praktyce sądowej przeważa pogląd, że prywatne ekspertyzy są tylko „wzmocnieniem” stanowiska procesowego stron i nie mają żadnego waloru dowodowego. 

W orzecznictwie można też znaleźć twierdzenia jakby opinie prywatne mogły zostać zaliczone do materiału dowodowego sprawy, ponieważ stanowią dokumenty prywatne, wykazujące, że osoba, która je podpisała, przedstawiła określone wywody. 

Kiedy w szczególności może się przydać opinia prywatna?

Prywatne ekspertyzy mogą się okazać pomocne we wzmocnieniu prezentowanej argumentacji oraz w obaleniu argumentów strony przeciwnej, namnożeniu wątpliwości.

Opinia prywatna może także stanowić asumpt do podważenia przeprowadzonej opinii sądowej, a w efekcie do dopuszczenia uzupełniającej opinii biegłego lub też opinii innych biegłych lub instytutu. 

Najlepiej, gdyby strona najpierw wniosła o dopuszczenie opinii innego biegłego niż ten, który wydał wcześniejszą opinię, a jeżeli sąd odmówi, to może zamówić prywatną opinię. Taka prywatna ekspertyza, może wywołać wątpliwości co do prawidłowości opinii procesowej w postępowaniu apelacyjnym, a w rezultacie doprowadzić nawet do uchylenia wyroku i zwrócenia sprawy do ponownego rozpoznania.

“Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać!”