Alimenty to regularne, obligatoryjne świadczenia najczęściej na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Obowiązek alimentacyjny zostaje skonkretyzowany w orzeczeniu sądowym lub w umowie (najczęściej ugodzie).
Wraz z upływem czasu potrzeby dziecka mogą się zmieniać, a koszty utrzymania rosnąć, co stwarza konieczność podwyższenia ich wysokości . Wpływ na to mogą mieć zarówno kwestie dotyczące bezpośrednio dziecka, jak i czynniki zewnętrzne, takie jak np. inflacja. Zmianie mogą ulegać także możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego.
Kiedy możemy domagać się podwyższenia alimentów?
Kiedy można podwyższyć alimenty na dziecko?
Zgodnie z art. 138 k.r.o. w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Co oznacza zmiana stosunków?
Zmiana stosunków zazwyczaj polega na zmianie zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego, czyli okoliczności istotnych z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i jego zakresu.
Najczęściej zmiany dotyczą:
- Zmiany potrzeb dziecka np. wydatki na korepetycje, wyjazdy edukacyjne, wszelakie zajęcia dodatkowe, opieka medyczna, zwiększone koszty odzieży, wyprawki szkolnej itp;
- Zmiany sytuacji majątkowej i zarobkowej stron np. wzrost dochodów rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów lub pogorszenie sytuacji materialnej rodzica, która opiekuje się dzieckiem;
- Inflacji i wzrostu kosztów życia – wzrost cen żywności, energii, usług oraz opieki zdrowotnej może znacząco obciążać budżet rodzinny.
Wspomniane zmiany dotyczą okresu po prawomocnym orzeczeniu sądu lub po zawarciu umowy alimentacyjnej.
Co ile lat można żądać podwyższenia alimentów?
Przepisy nie określają, co jaki czas można występować o podwyższenie alimentów np. co 2 lata.
Czas nie jest w tym wypadku wyznacznikiem, istotna jest zmiana stosunków.
Jakie dowody będą potrzebne w sądzie?
Należy przygotować m.in. wszelkie faktury, rachunki, wyciągi, umowy czy też zaświadczenia potwierdzające wysokość ponoszonych kosztów.
W przypadku zmiany sytuacji majątkowej lub dochodowej osoby zobowiązanej można wnioskować o zobowiązanie drugiego rodzica do przedłożenia takich dokumentów jak chociażby wyciąg z konta czy umowa o pracę.
Analogicznie w przypadku pogorszenia sytuacji materialnej rodzica, który opiekuje się dzieckiem przydatne okażą się np. dokumenty z zakładu pracy, urzędu pracy, zaświadczenia itp.
Czy Sąd może orzec podwyższone alimenty wstecz?
Orzeczenie zmieniające wysokość świadczenia alimentacyjnego, może działać wstecz i obejmować okres przed wytoczeniem powództwa. Co istotne, musi to wynikać wprost z treści sentencji orzeczenia. W przeciwnym wypadku obowiązek alimentacyjny ulega zmianie lub wygasa z dniem uprawomocnienia się wyroku.
O czym należy pamietać?
Nie należy zapominać, że w sytuacji, gdy uprzednio zapadł wyrok określający wysokość świadczeń alimentacyjnych, jego zmiana – nie może nastąpić w drodze umowy stron, a jedynie w drodze orzeczenia sądowego.
“Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać!”