Dość często rodzice decydują się na opiekę naprzemienną nad dzieckiem, czyli na sytuację w której dziecko przebywa np. dwa tygodnie u ojca i kolejne dwa tygodnie u matki. Problem pojawia się wówczas, gdy jedno z rodziców uważa, że wyłącznie jemu przysługuje prawo do pobierania 500+.
Komu przysługuje 500+?
- matce,
- ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- opiekunowi prawnemu dziecka,
- dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Jeżeli dziecko jest wychowywane przez oboje rodziców i pozostaje z nimi we wspólnym gospodarstwie, świadczenie jest przyznawane jednemu z rodziców. Jeżeli natomiast dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, prawo do świadczenia wychowawczego przyznaje się temu z rodziców, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem (art. 22 PomWychDzU).
Jeżeli dziecko ma ustalone miejsce pobytu w każdorazowym miejscu zamieszkania matki, wówczas matka pobiera świadczenie 500+, pomimo faktu, że ojciec płaci alimenty.

Kto pobiera 500+ w przypadku opieki naprzemiennej?
Jeżeli dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu – prawo do świadczenia wychowawczego przyznaje się obojgu rodzicom w wysokości proporcjonalnej do czasu, w jakim sprawują opiekę nad dzieckiem.
Prawo do świadczenia wychowawczego przyznaje się tylko wtedy, gdy zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez każdego z rodziców sprawujących opiekę naprzemienną. Jeżeli wniosek złoży tylko jeden z rodziców sprawujących opiekę naprzemienną, prawo zostanie przyznane tylko jemu, ale w kwocie 250 zł.
Przykład:
Kasia i Tomek mają czteroletnią córkę Julię. Opieka nad Julią sprawowana jest naprzemiennie przez obojga rodziców. Julia mieszka dwa tygodnie z mamą i dwa tygodnie z tatą. Dlatego właśnie Kasia i Tomek otrzymają po 250 zł świadczenia 500+.
25.08.2020 r., adwokat Łukasz Mikulski
Tel. 531-926-926
Kancelaria Adwokacka adw. Łukasza Mikulskiego świadczy usługi m.in. w zakresie prawa rodzinnego (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem oraz inne)