Uregulowanie obowiązku alimentacyjnego rodzica względem dziecka co do zasady kojarzy się z orzeczeniem sądu. Okazuje się jednak, że nie zawsze angażowanie sądu jest konieczne, albowiem istnieje możliwość zawarcia umowy alimentacyjnej.
Dlaczego umowa alimentacyjna jest korzystnym rozwiązaniem?
To zdecydowanie szybszy i ugodowy sposób na uregulowanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, ale wymaga wypracowania pewnych ustaleń w drodze konsensusu, co nie zawsze jest osiągalne.
Ponadto, w przypadku zawarcia umowy zakres ustalonych świadczeń nie podlega badaniu przez sąd z punktu widzenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.
Co to oznacza? Wysokość alimentów określona w umowie może znacznie odbiegać od wskazanych czynników i w efekcie przedstawiać znacznie wyższą wartość od potencjalnie ustalonej w orzeczeniu sądu.
Kto zawiera umowę alimentacyjną?
W przypadku gdy dziecko jest niepełnoletnie, stronami umowy alimentacyjnej są jego rodzice.
Jeżeli dziecko osiągnęło już pełnoletniość to staje się bezpośrednim podmiotem umowy alimentacyjnej, zamiast rodzica działającego w jego imieniu. Drugą strona jest wówczas rodzic zobowiązany do płacenia alimentów.
Jaka jest wymagana formy umowy alimentacyjnej?
Prawo nie narzuca żadnego wymogu formy umowa alimentacyjnej, czyli może przybrać nawet formę ustną. Należy pamiętać, że forma ustna wiąże się z ogromnym kredytem zaufania. Dla celów dowodowych warto zastosować przynajmniej formę dokumentową.
W praktyce przeważnie wybiera się znacznie bardziej sformalizowaną formę w postaci umowy zawartej przed notariuszem albo ugody przed mediatorem lub sądem.
Dlaczego warto zawrzeć umowę alimentacyjną u notariusza?
Umowa alimentacyjna zawarta w formie aktu notarialnego ma bardzo ważną zaletę, ponieważ stanowi tzw. tytuł egzekucyjny. Tego typu akt notarialny powinien zawierać oświadczenie rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów o poddaniu się egzekucji. Co to oznacza?
W przypadku, gdyby zobowiązany rodzic nie uiszczał świadczenia alimentacyjnego, uprawniony może złożyć wniosek o nadanie jej klauzuli wykonalności przez sąd.
Po jej nadaniu komornik może wszcząć postępowanie egzekucyjne, bez konieczności prowadzenia długotrwałego postępowania sądowego.
Czy zwykła umowa w formie pisemnej również ułatwia egzekucję?
Umowa zawarta w zwykłej formie pisemnej bez zatwierdzenia przez sąd, nie stanowi tytułu wykonawczego. Niestety w razie niewywiązywania się z ustalonych zobowiązań, egzekucja będzie znacznie bardziej skomplikowana.
Czy można zawrzeć ugodę dotycząca alimentów przed mediatorem?
W razie problemów z wypracowaniem porozumienia strony mogą skorzystać z mediacji, która docelowo powinna zakończyć się zawarciem ugody alimentacyjnej.
Czy ugoda alimentacyjna ułatwia egzekucję świadczeń?
Po osiagnięciu konsensusu w kwestii alimentów, sporządzeniu i podpisaniu ugody, można złożyć do sądu wniosek o jej zatwierdzenie.
Taka ugoda nie może być sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzać do obejścia prawa. Nadto, nie może być niezrozumiała lub zawierać sprzeczności.
Jeśli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji i spełnia wymienione wyżej warunki, zostanie zatwierdzona przez sąd poprzez nadanie jej klauzuli wykonalności.
Zatwierdzona ugoda ma moc prawną ugody zawartej przed sądem, czyli ugody sądowej. Stanowi wówczas tytuł wykonawczy, więc tak samo jak umowa alimentacyjna zawarta przed notariuszem pozwala na udanie się do komornika w celu wszczęcia postępowanie egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu.