Posiadanie narkotyków w Polsce co do zasady stanowi przestępstwo. Warto jednak wiedzieć, że prawo przewiduje pewne wyjątki, które w określonych sytuacjach mogą sprawić, że posiadanie narkotyków nie będzie uznane za czyn zabroniony. Wobec tego, kiedy ich posiadanie nie jest przestępstwem?

Jak kształtuje się odpowiedzialność karna za posiadanie narkotyków?

Zacznijmy od podstaw – zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii:

„Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

Z kolei jeżeli środki odurzające lub substancje psychotropowe posiadane są w znacznej ilości, taka osoba podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W wypadku mniejszej wagi, sprawcy grozi kara grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Więcej szczegółów znajdą Państwo we wpisie na blogu, który poświęcono przeglądowi orzecznictwa w tej materii (tam m.in. odpowiedź na pytanie czy „zażywanie” marihuany jest karalne).

Teraz przejdziemy do przypadków, kiedy posiadanie narkotyków nie będzie karalne.

Kiedy wyjątkowo posiadanie narkotyków nie jest karalne?

W art. 62a wspomnianej wyżej ustawy wskazane są wyjątki, kiedy postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia w sytuacji, gdy przedmiotem czynu są:

  1. środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej;
  2. przeznaczone są one na własny użytek sprawcy;
  3. orzeczenie wobec sprawcy kary za ich posiadanie byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień społecznej szkodliwości.

Konieczne jest łączne spełnienie wszystkich wskazanych przesłanek.

Co rozumieć jako „nieznaczną ilość” narkotyków?

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia nieznacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych. 

Na gruncie znaczenia językowego przez sformułowanie „nieznaczny” rozumie się niewielki, błahy. 

Taka ilość substancji, aby uznać ją za niewielką, nie powinna przekraczać kilku gramów

Co istotne dokonując interpretacji „nieznacznej ilości” należy wziąć pod uwagę również stężenie zabezpieczonej substancji pozwalające ocenić, ile można z niej zrobić jednorazowych dawek tej substancji. 

Dodatkowo należy uwzględnić również kryterium proporcji ilości zabezpieczonych substancji do potrzeb sprawcy (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 23.02.2017 r., II AKa 247/16).

Co, jeśli narkotyki są posiadane częściowo na własne potrzeby, a częściowo dla znajomego?

Analiza orzecznictwa pozwala na wywnioskowanie, iż posiadanie przez sprawcę części środków lub substancji na własne potrzeby, zaś części z przeznaczeniem dla kogoś innego, powoduje, że nie jest możliwe umorzenie w stosunku do niego postępowania na podstawie art. 62a ustawy z 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 5.12.2018 r., II AKa 270/18, LEX nr 2616121).

Co z dozwolonym posiadaniem narkotyków w celach medycznych?

W Polsce dopuszczalne jest stosowanie niektórych substancji psychoaktywnych, takich jak np. marihuana medyczna zawierająca THC, ale tylko warunkiem że są one przepisane przez lekarza i używane zgodnie z zaleceniami. 

Pacjenci powinni pamiętać o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów oraz stosowania się do wskazań lekarskich. Naruszenie przepisów (np. posiadanie większej ilości niż zalecana przez lekarza) jest karalne.

“Jeśli masz pytania dotyczące omówionego tematu lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, nie wahaj się z nami skontaktować. Kancelaria Adwokacka Mikulski oferuje kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń pod numer +48 882 843 157 lub napisz na adres kancelaria@adwokatmikulski.pl. Jesteśmy tutaj, aby Cię wspierać!”